Поклоннически туризъм

Рибарската област „Главиница, Сливо поле, Тутракан“ предоставя множество възможности свързани с поклоннически туризъм. Историческото развитие на областта е предпоставка за наличието на различни религиозни храмове с интересна история, които крият множество тайни. Нека ви разкажем само две такива…

Манастир „Св. Марина“ в с. Сяново представлява действащ манастир, но без монаси. Интересното в него е лечебното му аязмо, което е единственото действащо в добруджанския край. Според преданието в района на с. Сяново е имало три манастира, един от които е бил „Св. Марина“. Съдбата на манастирите е неясна, но се предполага, че са опожарени от турците при падането под владичество, тъй като често в района се намират каменни плочи, човешки кости и хоросанови отломъци.  През 1911 г. водата от аязмото в Сяновския манастир бликва отново, изворът е каптиран и започват да прииждат християни поклонници. През 1991 г. манастирът отново е възстановен, аязмото – отново разкрито и достъпно за поклонниците. Построени са параклис и малка сграда. Всяка година на храмовия празник (17 юли), се стичат множество богомолци от цялата страна.

Софта баба теке представлява религиозна мюсюлманска постройка, разположена в гр. Тутракан. Сабри Хюсеин е накшбендски шейх, живял от края на 18 до средата на 19 в. Тюрбето представлява храм на общността на алианите – затворена религиозна общност, практикуваща самобитна съвкупност от мистичен суфизъм, характерни за шиитския ислям разбирания и езически ритуали, запазили се от времето на тюркменския шаманизъм. Тюрбето е построено около средата на 19 в. върху терасовиден терен и представлява осмоъгълно пространство с полусферично куполно покритие. Осемте ъгъла на пространството преминават в купола, който завършва без отвор на върха си. Стените на постройките са масивни, изградени с камъни, а прозорците – с железни решетки. От Софта боба са останали и дълго време съхранявани различни вещи – носии, конни такъми, брадвичка, доспехи, метален шлем и други, които обаче в последните години са откраднати. На това място идват на поклонение представители на сектата от околни села и градове – Бисерци, Мъдрево, Севар, Преславци, Дулово, както и от самия гр. Тутракан, така, и от чужбина.

Днес, в рибарската област мирно съжителстват различни религии и храмове, като например църквата „Св. Николай”, която е изградена благодарение на даренията на тутракански граждани и в нея са отслужили първата панихида на загиналите в битката за Тутраканската крепост през 1916 година, както и първият молебен за свободата на Добруджа през 1940 година и гореспоменатата Софта баба теке.

Сяновски манастир „Св. Марина“

обл. Tutrakan 11665665_883460831746069_7937181094529547829_n

Сяновският манастир „Св. Марина“ се намира непосредствено до с. Сяново, на 22 км от гр, Тутракан и на 53 км източно от …

вижте повече

Тюрбе на Сабри Хюсеин – Софта боба теке – храм на Алиани

обл. Tutrakan Softa

Тюрбето на Сабри Хюсеин, наричано още Софта баба теке, е религиозна мюсюлманска постройка, разположена в град Тутракан …

вижте повече

Църква „Свети Николай“

обл. Tutrakan Sv Nikolai

Църквата „Св. Николай” е изградена благодарение на даренията на тутракански граждани. Осветена е на 14 юли 1865 година …

вижте повече